ЛАСИК Интервенција
ЛАСИК (laser-assisted in situ keratomileusis) jе најчешћа метода избора у корекцији рефрактивних аномалија због доступности, позитивних резултата и брзог опоравка. За оптималан успех и минимум постоперативних компликација кључан је свеобухватан офталмолошки преглед, којим се утврђује постоје ли код пацијента индикације за извођење ЛАСИК-а.
Да би постао кандидат за рефрактивну хирургију пацијент прво мора испуњавати неколико услова: мора бити старији од 18. година, диоптрија мора битин стабилна најмање 12 месеци, треба имати реална очекивања о резултатима (овом интервенцијом се не зауставља раст диоптрије, само се уклања-“скида“ постојећа диоптрија) и треба бити упознат с могућим компликацијама.
Преоперативна фаза
Пацијенти који носе тврда контактна сочива морају их престати носити месец дана пре прегледа , а они који носе мека контактна сочива не би требали да их носе бар десет дана пре прегледа. То ће омогућити постизање природног облика рожњаче и тачност налаза у преоперативној дијагностици. На темељу тих налаза планира се оперативни захват. Важан параметар који одређује могућност реализације и успех оперативног захвата је централна дебљина рожњаче.
Ако се испостави да нисте кандидат за ЛАСИК интервенцију ваш лекар ће вам предочити могућност других интервенција рефрактивне хирургије
Операција
Операција се изводи у локалној (капљичној) анестезији. На очну јабучицу се поставља сукцијски прстен, а на њега се поставља микрокератом (уређај који се користи за резање танког слоја рожњаче) којим се прави ткз. флап (лапна). Након подизања флапа (лапне) следи фотоаблација и ремоделирање рожњаче еxcimer ласером. Интервенција се завршава репозицијом флапа.
Korak 1 - Прецизна израда површине мембране ока.
Korak 2 - Површна мембрана ока се делимично отклања и пажљиво савија унатраг.
Korak 3 - Ласерски сноп прецизно мења облик рожњаче.
Korak 4 - Пресавијена мембрана се враћа у првобитни положај и у потпуности пријања.
Постоперативна фаза
После операције одмах ћете бити способни да видите своју околину с повећаном видном оштрином. Иако је сама операција безболна можда ћете првих пар сати после ње бити осетљиви на светлост или осећати свраб и пецкање у очима. Биће потребно да се одморите и избегавате напорне активности очију, као што су читање, гледање телевизије… док се ваше око опоравља. Постоперативне контроле обављају се сутрадан, после три дана , после месец дана и три месеца после операције.
Наредних седам дана после операције забрањен је грубљи контакт с очима да се не би пореметило зацеливање поклопца (флапа).