Laser focus Centar za očne bolesti

ЦЕНТАР ЗА ОЧНЕ БОЛЕСТИ МИЉКОВИЋ И ЈАНКОВ

УЛТРА Б2

САВРЕМЕНИ ТРЕНДОВИ У ТРЕТИРАЊУ КЕРАТОКОНУСА

Шта је кератоконус и код кога се јавља?

Кератоконус је дегенеративна, незапаљенска, прогресивна болест код које долази до истањења и деформације централног и парацентралног дела рожњаче. Болест настаје због уродјене слабости рожњаче која у пубертету постаје закривљенија у односу на нормалну рожњачу. Временом долази до истовременог истањења рожњаче, повећања неправилности рожњаче, изразитог повећања диоптрије, нарочито астигматизма. Болест најчешће почиње у пубертету. Некада се кератоконус може јавити и после двадесете године. Обично захвата оба ока, при чему је једно око више захваћено. Болест брже напредује када почне у пубертету, прогресија је најбржа у првих 10-15 година, а затим долази до успоренијег напредовања болести. Што болест раније крене имаће бржу прогресију.

Како се манифестује болест, односно какве сметње имају пацијенти који имају кератоконус?

Једина сметња коју имају пацијенти је лошија видна оштрина, дакле нема бола у оку, нема црвенила или иритације, једино слаби вид. Болест пролази кроз четири фазе. У првој фази се јавља миопни астигматизам, који се може релативно добро кориговати наочарима. У већини случајева болест остаје неоткривена и третира се као рефракциона мана.

У другој фази долази до раста диоптрије, нарочито астигматизма. Наочарима се не постиже добра видна оштрина. Тада се прелази на тврда гас пропусна(РГП) контактна сочива, којима се постиже добар вид. У трећој фази када болест још више напредује, РГП сочива постају некомфорна, не могу се носити читав дан, лако испадају из ока. Тада се вид коригује специјалним РГП сочивима, која се могу одредити само уз помоћ корнеалног топографа. Четврта фаза се карактерише стварањем ожиљка у најистањенијем делу рожњаче, који додатно омета вид. Рожњача је јако танка и испупчена, сочиво испада из ока при трептању. Тада се мора размишљати о трансплантацији рожњаче.

Које врсте контактних сочива се могу применити у корекцији вида код кератоконуса?

Данас постоји више врста специјалних контактних сочива за корекцију вида код ирегуларних рожњача:

  • специјална мека (нпр. Kerasoft 3& IC)
  • специјална РГП (нпр. Rose K)
  • склерална сочива (Innovative Sclerals)
  • комбинација мека/РГП (хибридна-Synergeyes, уобичајени piggyback систем)

Ипак за сада непревазиђена у корекцији већине ирегуларних рожњача су РГП контактна сочива. Вероватно најбољи пример су, сада већ читава серија специјалних РГП кон.сочива г-дина Пола Роза из Новог Зеланда: Rose K2, Rose K IC i Rose K POST GRAFT. Разлог њиховог успеха је вишеструк: максималан оптички квалитет и комфор постигнут применом најновијих материјала (нпр.Hyper Dk, Boston XO2) и најиновативнијих дизајна (велики дијаметар, торична периферија, за квадрант специфична закривљеност, реверзна геометрија, задње и предње торична оптичка зона итд.), једноставност фитовања и велика могућност подешавања основног фита добијеног сочивом из пробног сета. Сва ова сочива много ближе прате облик рожњаче , какав год да је. Тиме је подударност задње површине сочива и предње површине рожњаче максимална, а негативан утицај на рожњачу минималан. И офталмолог и пацијент морају имати пуно стрпљења јер је у току одредјивања адекватних кон.сочива неопходно променити више пробних сочива, док се не одреди најбоље.

Постоји ли неки нови начин лечења?

Нова метода која служи да учврсти рожњачу, онемогућавајући даљу деформацију назива се cross linking или Ултра Б2. То је неагресивна терапијска процедура у току које се око изложи УВ зрацима, из специјалне лампе, и витамину Б2 и има за циљ да заустави напредовање болести. Сама интервенција траје око пола сата и изводи се у локалној анестезији. Површни слој ћелија се одвоји механички, примени се витамин Б2 у наредних неколико минута, а затим се рожњачи изложи УВ зрацима у наредних пола сата уз стално додавање витамина Б2 и анестетика. Постоперативни третман капима је неопходан и траје неколико месеци уз редовне контроле.

Могу ли се након третмана носити кон.сочива и мења ли се диоптрија?

Интервенцијом се не постиже излечење болести, нити значајно побољшање вида, па се за постизање доброг вида 1-2 месеца након интервенције могу носити кон.сочива. Како је циљ интервенције заустављање болести, за очекивати је да ће пацијент и даље носити кон.сочива. Код око 40% третираних током наредних 6-12 месеци може доћи до ублажавања вредности закривљености рожњаче, због чега ће бити потребно променити кон.сочива.

КАКО ДО НАС
LaserFocus
ЦЕНТАР ЗА ОЧНЕ БОЛЕСТИ
МИЉКОВИЋ И ЈАНКОВ
Розино ББ
85310 Будва, Црна Гора

Тел: +382 (0)33 466 163
info@miljkovicjankov.me